Detachment Cadre

Detachment 465 Cadre of the University of Nebraska AFROTC develop quality leaders for the Air Force through professional expert guidance, experience, the support of our peers, and the challenges our program offers to all students. We strive to promote a positive environment which develops the individual into an effective and exemplary leader prepared for the challenges of entering active duty.

Detachment Commander [contact]

Operations Officer [contact]

Recruiting Flight Commander [contact]


 

Lieutenant Colonel Christopher A. Bohn
Detachment Commander
Space and Missiles Functional Badge

Lieutenant Colonel Christopher A. Bohn is the Commander of Air Force Reserve Officer Training Corps (AFROTC) Detachment 465 and is the Professor of Aerospace Studies at the University of Nebraska Lincoln. He is responsible for the education and training of AFROTC cadets and the support of Air Force Institute of Technology graduate students attending the University of Nebraska-Lincoln.

Lt Col Bohn received his commission through the ROTC program at Purdue University in December 1992.  Early in his career, Lt Col Bohn served as a command and control officer for the Minuteman III and B-52H weapon systems at Minot AFB ND and for 18 other aircraft types spread across Southwest Asia in support of Operation SOUTHERN WATCH.  After cross-training into developmental engineering, he served with the Air Force Research Laboratory's Information Directorate. In 2004, he joined the Air Force Institute of Technology’s faculty as a software engineering course director, later deputy department chair.  In 2008 he was assigned to the AFSOC headquarters staff at Hurlburt Field FL as the Chief, Technology Planning Branch, and later as the Chief, Test & Technology Division and Chief Scientist.  Prior to arriving at UNL, he served as Chief Technologist for the Air Force Center for Strategy and Technology at Maxwell AFB AL from 2011 to 2013, where he taught Air War College electives and guided student research for annual “Blue Horizons” studies directed by the Air Force Chief of Staff.  He is an IEEE Certified Software Development Professional and a SPRDE Level III Certified Acquisition Professional.

EDUCATION --1992 Bachelor of Science in Electrical Engineering, Purdue University, West Lafayette IN / 1993 Operations Management Adjutant Course, Keesler AFB MS / 1998 Squadron Officer School (Distance Learning), Maxwell AFB AL / 1996 Master of Science, University of North Dakota, Grand Forks ND / 1999 Master of Science in Computer Engineering (Distinguished Graduate), Wright-Patterson AFB OH / 2004 Doctor of Philosophy, The Ohio State University, Columbus OH / 2005 Air Command & Staff College (Distance Learning), Maxwell AFB AL / 2011 Air War College (Distance Learning), Maxwell AFB AL / 2013 Joint Air Operations Planning Course, Maxwell AFB AL

ASSIGNMENTS --July 1993 - December 1994, Adjutant, 742d Missile Squadron, later Squadron Section Commander, Minot AFB ND / January 1995 - July 1997, Dual Certified Command Post Controller, later Chief of Command Post Operations, 5th Bomb Wing, Minot AFB ND / August 1997 - March 1999, Student, Graduate Electrical Engineering, Air Force Institute of Technology, Wright-Patterson AFB OH / March 1999 - August 2001, Digital Simulation Systems Engineer, later Program Manager for Collaborative Technologies, Air Force Research Laboratory, Wright-Patterson AFB OH / September 2001 - August 2004, AFIT Student, The Ohio State University, Columbus OH / September 2004 - July 2008, Software Engineering Course Director, later Deputy Department Head, Air Force Institute of Technology, Kettering OH / July 2008 - June 2011, Technology Planning Branch Chief, later Test & Technology Division Chief, and Chief Scientist, Headquarters Air Force Special Operations Command, Hurlburt Field FL / June 2011 - October 2011, Deputy Director, Education Transformation, Education Support Squadron, Maxwell AFB AL / October 2011 - May 2013, Chief Technologist, Center for Strategy and Technology, Maxwell AFB AL / June 2013 - present, Commander, AFROTC Detachment 465, Lincoln NE


[TOP]


Major David L. Everson
Operations Officer
Manpower

Major David Everson is the Operations Officer of Air Force Reserve Officer Training Corps (AFROTC) Detachment 465 and is an Assistant Professor of Aerospace Studies at the University of Nebraska–Lincoln. He is responsible for the education and training of AFROTC cadets at the University of Nebraska-Lincoln.

Major Everson enlisted in the Air Force in 1993. He commissioned through Officer Training School and became a Services Officer in 2003. At F. E. Warren AFB, his unit was awarded back to back Eubank Awards as the number one services squadron in AFSPC. Following flight commander duty, he was selected as chief of protocol, where he led distinguished visitor support for delegates from 19 countries during a nuclear accident capabilities demonstration. His protocol team and senior leader support helped the 90th Space Wing earn the USSTRATCOM Omaha Trophy, Colonel Lee R. Williams and General Thomas S. Moorman Awards as the number one space wing in AFSPC. Most recently he served as the 19th Mission Support Group's Executive Officer supporting the missions of six diverse combat airlift support squadrons, and recently completed a joint duty deployment to Army Central Command's Joint Visitor's Bureau at Camp Arifjan, Kuwait and a short tenure as Chief of the Military Personnel Section.

FORMAL EDUCATION -- 2002 Associates of Science degree, Community College of the Air Force, Maxwell AFB, Alabama / 2002 With Honors, Bachelor of Science degree, info systems tech, Wayland Baptist University, Hawaii / 2011 With Honors, Master of Arts degree, Business Management.

PROFESSIONAL MILITARY EDUCATION -- 1993 Basic Military Training School, Lackland Air Force Base, Texas / 1993 Apprentice Security Specialist School, Lackland Air Force Base, Texas / 1993 Air Base Ground Defense Training, Fort Dix, N.J. / 1997 Command and Control Apprentice Course, Keesler Air Force Base, Miss. / 1999 AMC Command and Control Course, Air Mobility Warfare Center, Fort Dix, N.J. / 1999 Airman Leadership School, Hickam Air Force Base, Hawaii. / 2003 Officer Training School, Maxwell Air Force Base, Alabama / 2003 Services Management School, Wright Patterson Air Force Base, Ohio, later Services Combat Training, Tyndall Air Force Base, Fla. / 2003 Aerospace Basic Course, Maxwell Air Force Base, Ala. / 2009 Squadron Officer School (Residence and Non-Res), Maxwell Air Force Base, Alabama.

ASSIGNMENTS -- Dec 1993 to Dec 1995, security specialist, 18th Security Police Squadron, Kadena Air Base, Okinawa, Japan / Jan 1996 to Jan 1997, weapon storage area fire team leader, 2nd Security Police Squadron, Barksdale Air Force Base, La / Feb 1997 to Mar 1999, command post controller, 90th Bomb Wing, Barksdale Air Force Base, La / Apr 1999 to Jan 2003, air mobility control center enroute controller, 735th Air Mobility Squadron, Hickam Air Force Base, Hawaii / May 2003 to May 2004, officer in charge, fitness and sports, 90th Services Squadron, Francis. E. Warren Air Force Base, Wyo / Jun 2004 to Jun 2006, officer in charge, readiness & plans, 90th Services Squadron, Francis. E. Warren Air Force Base, Wyo / Jul 2005 to Apr 2006, combat support flight commander, 90th Services Squadron, Francis. E. Warren Air Force Base, Wyo / May 2006 to Jun 2007, chief of protocol, 90th Space Wing, Francis. E. Warren Air Force Base, Wyo / Jul 2007 to Jun 2008, combat support flight commander, 314th Services Squadron, Little Rock Air Force Base, Ark / Jun 2008 to Jun 2009, executive officer, 314th and 19th Mission Support Group, Little Rock Air Force Base, Ark / Jun 2009 to Dec 2009, operations officer, joint visitor's bureau, Army Central Command Headquarters, Camp Arifjan, Kuwait / Jan 2010 to Jun 2010, chief, military personnel, 19th Force Support Squadron, Little Rock Air Force Base, Ark / Jun 2010 to Jul 2011, manpower and personnel flight commander, 19th Force Support Squadron, Little Rock Air Force Base, Ark / July 2011 to present, ROTC Det 465, NE


[TOP]


Captain LaTravia R. Dobson 
Recruiting Flight Commander

 

Captain LaTravia R. Dobson is the Recruiting Flight Commander of Air Force Reserve Officer Training Corps (AFROTC) Detachment 465 and is an Assistant Professor of Aerospace Studies at the University of Nebraska–Lincoln. She is responsible for the education and training of AFROTC cadets and the recruitment of qualified high school students, college students, and enlisted members who wish to join AFROTC at the University of Nebraska-Lincoln.

Captain Dobson entered the Air Force in 2004 as a graduate of the United States Air Force Academy in Colorado Springs, Colorado.  She is a career chemical scientist and has worked in the Air Force Research Laboratory in the Directed Energy Laser Division and the Space and Missile Propulsion Division. She is a graduate of Air and Space Basic Course and Squadron Officer School.  Her previous assignment was as the Branch Chief of the Propellants Branch in the Space and Missile Propulsion Division of the AFRL at Edwards Air Force Base, California.

EDUCATION -- 2004 Bachelor of Science degree, United States Air Force Academy, Colorado Springs, Colorado / 2010 Master of Science degree, University of Nebraska-Lincoln, Lincoln, Nebraska / 2011 Squadron Officer School (correspondence), Maxwell Air Force Base, Alabama

ASSIGNMENTS -- June 2004 – August 2007: Laser Vulnerability Engineer, Laser Effects Branch, Laser Division,   Directed Energy Directorate, Air Force Research Laboratory, Kirtland AFB, New Mexico / August 2007 – January 2009: Student, University of Nebraska-Lincoln, Nebraska / January 2009 – September 2009: Deputy Branch Chief, Experimental Demonstration Branch, Space & Missile Division, Propulsion Directorate, Air Force Research Laboratory, Edwards AFB, California / September 2009 – July 2011: Branch Chief, Propellants Branch, Space & Missile Division, Propulsion Directorate, Air Force Research Laboratory, Edwards AFB, California / July 2011 – Present:  Recruiting Flight Commander, AFROTC Detachment 465, University of Nebraska – Lincoln 

 


[TOP]