Department Committees

* denotes elected position

Advisory Committee

  • Marco Abel, Chair
  • Steve Buhler, Vice Chair
  • *Ken Price (Professor – 2015)
  • *Steve Behrendt (Professor – 2015)
  • *Tom Gannon (Associate Professor – 2015)
  • Amanda Gailey (Associate Professor -- Chair’s appointee 2014-2015)
  • *Peter Capuano (Assistant Professor – 2016)
  • *Beverley Rilett (Lecturer Representative - 2017)
  • *William "Nick" White (EGSA Representative)

Undergraduate Committee

  • Tom Lynch, Chair
  • Kelly Payne, Chief Advisor (ex officio)
  • Melissa Homestead (ex officio)
  • Michael Page (ex officio)
  • Brie Owen (2016)
  • *Jack Vespa (2015)
  • *June Griffin (2017)
  • *Grace Bauer (2017)
  • *Nicole Mosby (Undergraduate Student Member - 2015)

Graduate Committee

  • Roland Végső, Chair (2015)
  • Jonis Agee (-2015)
  • Robert Brooke (-2015)
  • Kwakiutl Dreher (-2017)
  • Zach Beare (Graduate Student Member - 2015)

Contests Committee Chair

  • Michael Page

Election/Conciliation Chair*

  • *Kenneth M. Price

Department Conciliator

  • *Stephen Ramsay ( - 2017)

Personnel Subcommittee

Professorial members of the Chair’s Advisory Committee


Technologies Committee

Duties assumed by Advisory Committee, 2014-2015

Appeals Committee*

  • Chair - TBA
  • Robert Brooke (2015)
  • Tom Gannon (2015)
  • Fran Kaye (2017)
  • Damion Meyer (EGSA Representative - 2015)

EGSA Executive Committee

  • Roland Végső, Faculty Advisor
  • Nicole Green, President
  • Vice President - TBA
  • Events Coordinator - TBA
  • Secretary - TBA
  • Nick White
  • Rebecca Macijeski
  • Katie McWain
  • Alicia Meyer (MA Program representative)
  • Stevie Seibert-Desjarlais (First-Year Graduate Student representative)

OFFICERS

  • Chair: Marco Abel
  • Vice Chair: Steve Buhler
  • Graduate Chair: Roland Végső
  • Undergraduate Program Chair: Tom Lynch
  • Undergraduate Chief Advisor: Kelly Payne
  • Editor of Prairie Schooner: Kwame Dawes
  • Election Commissioner: Kenneth M. Price
  • Library Affairs: Steve Behrendt
  • Placement Coordinator: Stacey Waite
  • Instructional Technology Coordinator: Erin Chambers
  • Computer Technician: Brad Cain



  • Director of Composition Program: Shari Stenberg
  • Coordinator of Creative Writing: Kwame Dawes
  • Coordinator of Film Studies: Wheeler Winston Dixon
  • Coordinator of Literature: Julia Schleck
  • Coordinator of Writing Center: Rachel Azima
  • Associate Coordinators of Writing Center: Nicole Green and Aubrey Streit Krug
  • Recruitment Chair: VACANT
  • Student Organizations: Tom Lynch and Kelly Payne
  • Associate Coordinators of Composition: Kelly Meyer and Jessica Rivera-Mueller

LIAISONS

  • A & S Ethnic Studies: Amelia Montes, Director
  • A & S Women’s Studies Program: Marie-Chantal Kalisa
  • A & S Judaic Studies: Jean Cahan
  • A & S Medieval Renaissance Studies: Carole Levin, Director
  • Center for Digital Research in the Humanities: Ken Price and Kay Walter
  • UNL Academic Senate: Julia Schleck