Schedule for Tuesday, August 19, 2014

All activities listed below will be in the Nebraska Union.  Room information will be provided upon check-in.

Print Schedule and Session Descriptions
8:00 a.m.

Check-in and Continental Breakfast

 
8:30 a.m.

Welcome

Dr. Elizabeth Weber Edwards, Associate Director of Graduate Student Development, Office of Graduate Studies
 
8:45 to 9:45 a.m.

Keynote

Dr. Robyn Wright Dunbar, Director, Center for Teaching & Learning; Associate Vice Provost for Undergraduate Education, Stanford University
 
10:00 to 11:30 a.m.

Skill Development Sessions

  • The Time Juggle: Navigating Your Roles as a Teacher, Student, Scholar, and Person with a Life!
    Robyn Wright Dunbar, Stanford University
  • The First Day of Class
    Elizabeth Weber Edwards, Graduate Studies
  • Designing & Delivering Effective Lectures
    Samuel Nelson, Center for Entrepreneurship
  • Critical Moments in the Classroom: Case Studies
    Suzanne Prenger, Intensive English Program
  • Grading Homework, Exams, Lab Reports or Problem Sets
    Cory Forbes, School of Natural Resources
  • Writing Your Syllabus
    Susan Levine Ourada, Fine and Performing Arts
  • Effective Online Teaching (Professional Development Session for Experienced Grad Students)
    Tareq Daher & Greg Sunderman, Office of Online & Distance Education
 
11:30 a.m. to noon

Academic Integrity

 
Noon to 1:00 p.m.

Lunch

Hosted by the Office of Graduate Studies
 
1:00 to 2:30 p.m.

Disciplinary Breakout Sessions

Join new and experienced TAs in your discipline and learn about effective teaching methods relevant to the teaching you’ll be doing as a TA—for example, holding office hours, grading papers, running a lab, or teaching a recitation.

Life Sciences & Natural Resources
  • John Markwell, Biochemistry
  • Kyle Luttgeharm, Biochemistry
  • Shannon Moncure, School of Natural Resources
  • Justin Buchannan, Biological Sciences
Physical Sciences
  • Rick Hartung, Chemistry
  • Matthew Beio, Chemistry
Social Sciences, Business & Education
  • Cal Garbin, Psychology
Studio Courses in Art & Music
  • Aaron Holz, Art
  • John Bailey, Music
Math and Statistics
  • Daniel Toundykov, Mathematics
  • Nicholas Owad, Mathematics
  • Lara Ismert, Mathematics
Engineering & Computer Science
  • Chris Bourke, Computer Science
  • Shruti Daggumati, Computer Science
  • Abdelbaset Hamza, Computer Science
  • Adrian Lara, Computer Science
  • Taylor Spangler, Computer Science
Humanities
  • Adam Thompson, Philosophy
  • Jamie Downing, Communication Studies
 
2:30 to 3:30 p.m.

Wrap-Up Session: Metaphors, Messages & Morals to the Story

Laurie Bellows & Elizabeth Weber Edwards, Graduate Studies