All activities listed below will be in the Nebraska Union.  Room information will be provided upon check-in.

Also available: Printer-friendly Schedule and Session Descriptions.


8:00 a.m.

Check-in and Continental Breakfast

 
8:30 a.m.

Welcome

Dr. Elizabeth Weber Edwards, Associate Director of Graduate Student Development, Office of Graduate Studies
 
8:45 to 9:45 a.m.

Keynote

Dr. Robyn Wright Dunbar, Ph.D., Director, Center for Teaching & Learning; Vice Provost for Undergraduate Education, Stanford University
 
10:00 to 11:30 a.m.

Skill Development Sessions

  • The Time Juggle: Navigating Your Roles as a Teacher, Student, Scholar, and Person with a Life! : Robyn Wright Dunbar
  • The First Day of Class: Elizabeth Weber Edwards, Graduate Studies
  • Designing & Delivering Effective Lectures:  Samuel Nelson, Center for Entrepreneurship
  • Critical Moments in the Classroom: Case Studies: Suzanne Prenger, Intensive English Program
  • Grading Homework, Exams, Lab Reports or Problem Sets: Cory Forbes, School of Natural Resources
  • Writing Your Syllabus: Susan Levine Ourada, Fine and Performing Arts
  • Effective Online Teaching (Professional Development Session for Experienced Grad Students): Tareq Daher, Office of Online & Distance Education
 
11:30 a.m. to noon

Academic Integrity

 
Noon to 1:00 p.m.

Lunch

Hosted by the Office of Graduate Studies
 
1:00 to 2:30 p.m.

Disciplinary Breakout Sessions

Join new and experienced TAs in your discipline and learn about effective teaching methods relevant to the teaching you’ll be doing as a TA—for example, holding office hours, grading papers, running a lab, or teaching a recitation.

  • Life Sciences & Natural Resources: John Markwell and Kyle Luttgeharm, Biochemistry; Shannon Moncure, School of Natural Resources; Justin Buchannan, Biological Sciences
  • Physical Sciences: Rick Hartung and Matthew Beio, Chemistry
  • Social Sciences, Business & Education: Cal Garbin, Psychology
  • Studio Courses in Art & Music: Aaron Holz, Art; John Bailey, Music
  • Math and Statistics: Daniel Toundykov, Nicholas Owad, and Lara Ismert; Mathematics
  • Engineering & Computer Science: Chris Bourke, Shruti Daggumati, Abdelbaset Hamza, Adrian Lara, and Taylor Spangler, Computer Science
  • Humanities: Adam Thompson, Philosophy; Jamie Downing, Communication Studies
 
2:30 to 3:30 p.m.

Wrap-Up Session

  • Metaphors, Messages & Morals to the Story: Laurie Bellows & Elizabeth Weber Edwards, Graduate Studies