UNL News Releases 05/17/02



Contact: Donald Jensen, Professor, Psychology, (402) 472-3144, (djensen1@unl.edu)

UNL Chapter of Phi Beta Kappa Initiates 62 New Members

Lincoln, Neb., May 17, 2002 -- The Alpha of Nebraska chapter of Phi Beta Kappa initiated 62 new members at its spring induction ceremony May 1 at the University of Nebraska-Lincoln.

Phi Beta Kappa is one of the nation's oldest academic honorary societies. New members must have fulfilled or be in the process of completing the requirements in the liberal arts for a bachelor of arts or bachelor of science degree. Membership selection is based on grade-point average and additional requirements set up by the university.

Membership in Alpha of Nebraska chapter is limited to the top 5 to 10 percent of students who have completed at least 64 hours at NU. Membership is awarded annually in the fall and spring semesters. The spring initiates included 61 May graduates and one undergraduate student.

Following is a list of students who were inducted this spring. In addition to the student's hometown and name, information includes academic degree or year in school and major, and parents' names.

NEBRASKA

ALLIANCE: Joanne Marie McConkey, bachelor of science with distinction, biochemistry, daughter of Herman and Cathy Wilbrand.

AMES: Erin Diane Paseka, bachelor of arts with highest distinction, English, daughter of Donald and Janis Paseka.

BELLEVUE: Dana Lynne Novak, bachelor of science in agricultural sciences, biochemistry, with highest distinction, daughter of Don and Rachel Novak.

CHADRON: Laura Ann Kuskie, senior, mathematics and statistics, daughter of Charles and Deborah Kuskie.

CHAMBERS: Jennifer Farrell, bachelor of arts with high distinction, classics and anthropology, daughter of Jerry and Janice Farrell.

COZAD: Jake Wiesen, bachelor of science with high distinction, biology, son of Ray and Bonnie Wiesen.

CULBERTSON: Shelly Ann Hock, bachelor of arts with high distinction, international studies, daughter of Rocky Mark and JoAnn Marie Hock.

DAVEY: Amber Eklund, bachelor of arts with distinction, psychology, daughter of Tim and Jana Eklund.

DECATUR: Gennette Gill, bachelor of science with high distinction, computer science, daughter of Dennis and Susan Gill.

DESHLER: Brett J. Meyer, bachelor of science with highest distinction, biochemistry, son of Paul L. and Connie S. Meyer.

FREMONT: Mason Andrew Churchill, bachelor of science with high distinction, mathematics, son of Toby and Lori Churchill; Veronica Daehn, bachelor of journalism with highest distinction, news-editorial (double major, English), daughter of Michael Daehn of Appleton, Wis., and Elizabeth and Kevin Luce of Fremont; Christopher Smith, bachelor of science with high distinction, biological sciences, son of Richard and Mary Smith.

GRAND ISLAND: Adam Benson Brosz, bachelor of science with distinction, biological sciences and sociology, son of Dan A. and Nancy E. Brosz; Troy Andrew Munson, bachelor of science with high distinction, biochemistry, son of Dolley Munson.

KEARNEY: Laura Ann Andersen, bachelor of science with high distinction, African studies and biological sciences, daughter of Tim L. and Donna K. Andersen; Sarah Kippenbrock, bachelor of science with highest distinction, biological sciences, daughter of Dr. Thomas and Mary Jean Kippenbrock of State University, Ark.; Gregory Payne, bachelor of arts with high distinction, philosophy, son of Bobby and Janette Payne; Dane Stickney, bachelor of journalism with highest distinction, news-editorial and bachelor of arts with high distinction, English, son of Gary and Lana Stickney.

LAWRENCE: Bridget Faimon, bachelor of arts with high distinction, psychology, daughter of Mr. and Mrs. Richard Faimon of Glenvil.

LEIGH: Heidi Baumert, bachelor of science with high distinction, biological sciences, daughter of Mary Baumert of Battle Creek.

LINCOLN: Kenneth Michael Bayer, bachelor of science with high distinction, computer science, son of Russ and Gwen Bayer; Jessica Intermill, bachelor of arts with distinction, sociology, daughter of Mark and Nancy Intermill; Ashley Laurel Jones, bachelor of science with high distinction, mathematics and statistics and biological sciences, daughter of Todd Bradford and Sarah Jones; Ashley Thi Hong Truong, bachelor of arts with high distinction, sociology, daughter of Thanh H. Truong and Liem T. Tran; Ellen Veomett, bachelor of science with high distinction, mathematics, daughter of George and Marilyn Veomett.

McCOOK: Brianne Hinz, bachelor of arts, psychology, daughter of Gary and Barbara Hinz.

MILFORD: Denee Erb, bachelor of arts with high distinction, communication studies, daughter of Randy and Dee Erb.

NORTH PLATTE: Dan Glasser, bachelor of science with distinction, computer science, son of Jim and Deb Glasser; Anne Catherine Hajek, bachelor of arts with highest distinction, French and international studies, daughter of Donna R. Hajek and the late Timothy J. Hajek.

OMAHA: Ryan Anderson, bachelor of science, mathematics and computer science, son of Dean and Anna Anderson; Joshua L. Bader, bachelor of science with high distinction, biological sciences and geography, son of Don L. and Muriel K. Bader; Andrew Michael Biga, bachelor of arts with high distinction, psychology, son of Emil and LaVonne Biga; Marissa Gill, bachelor of arts with distinction, philosophy and English, daughter of Wayne and Jean Gill; John Paul Hejkal, bachelor of arts with high distinction, economics and Latin, son of Thomas and Rita Hejkal; Kathryn Nicole Honz, bachelor of science with highest distinction, biological sciences, daughter of James D. and Teresa M. Honz; Jason Edward Mashek, bachelor of arts with distinction, English, political science, economics and history, son of Edward and Terri Mashek; Natalie R. Wagner, bachelor of arts with highest distinction, history, daughter of Doug Wagner; Kylie Ann Wolf, bachelor of arts with high distinction, English, daughter of Steve D. Wolf and Cindy Empson.

PAPILLION: Jessica A. Owens, bachelor of science with distinction, biological sciences, daughter of Robert P. and Linda L. Scheibe; Karen Christina Reynolds, bachelor of arts with high distinction, history and political science, daughter of Thomas J. III and Carol B. Reynolds; Sarah Elizabeth Williams, bachelor of arts with distinction, political science, daughter of Stephen and Mary Williams.

PLYMOUTH: Erin Christine Burger, bachelor of science with high distinction, chemistry, daughter of Brian and Elaine Burger.

WAVERLY: Lindsey Lea Johnson, bachelor of science with distinction, biochemistry, daughter of Gregory and Lauri Johnson of Omaha.

YORK: David James Barr, bachelor of arts with high distinction, English, political science and international studies, son of M. James and Carol Barr; Amy Mettenbrink, bachelor of science with distinction, mathematics and statistics, daughter of Dave and Bernice Mettenbrink.

ELSEWHERE

ANCHORAGE, Alaska: Matthew James Dunagan, bachelor of science with distinction, biochemistry, son of Kathryn Dunagan of Lincoln, Neb.

BATON ROUGE, La.: Christine Couvillon, bachelor of arts with high distinction, history, daughter of Milton and Karen Couvillon of Denham Springs, La.

BUCHANAN, Mich.: Erin Crapo, bachelor of arts with high distinction, psychology, daughter of Sheldon and Kathy Crapo of Lincoln, Neb.

CHICAGO, Ill.: Carolyn N. Biltoft, bachelor of arts with highest distinction, history, daughter of Sam and Barbara Reed of Oak Park, Ill., graduate of Superior, Neb., High School.

DENVER, Colo.: Dorea Claassen, bachelor of arts with highest distinction, music and mathematics, daughter of Duane and Marjanne Claassen.

GLENDALE, Ariz.: Sara Angela Moore, bachelor of arts with highest distinction, psychology, daughter of Norman L. and Kathy Moore.

HIGHLANDS RANCH, Colo.: Jerusha Leah Hancock, bachelor of arts with highest distinction, English and psychology, daughter of Bruce R. and Linda M. Hancock.

LITTLETON, Colo.: Mollie E. McNamara, bachelor of science with distinction, biological sciences, daughter of Robert S. Olds and Bonnie L. McNamara.

RAPID CITY, S.D.: Kendra Sue Kingsbury, bachelor of science with high distinction, biochemistry, daughter of Kenneth and Cynthia Kingsbury.

ROSLYN, S.D.: Eric Rodney Henning, bachelor of arts with highest distinction, psychology, son of Rodney Henning of Grenville, S.D., and Rebecca Henning of Roslyn.

SHELDON, Iowa: Katie Marie Mueting, bachelor of journalism with highest distinction, news-editorial, daughter of Joe and Karen Mueting.

SIOUX CITY, Iowa: Tanya M. Rodecker, bachelor of arts with distinction, psychology, daughter of Robert and Vina Rodecker.

SIOUX FALLS, S.D.: Erin Gruenhagen, bachelor of science with distinction, environmental studies, daughter of Gale Gruenhagen of Oldham, S.D., and Dianne Drew of Sioux Falls.

SPRINGBORO, Ohio: Laura M. Vaughn, bachelor of science with distinction, biological sciences, daughter of S. Craig and Melinda Vaughn of Waynesville, Ohio.

WILLARD, Mo.: Sarah E. Harris, bachelor of arts with highest distinction, psychology, daughter of William M. and the late Pamela R. Harris.

WILLIAMSPORT, Pa.: Joseph P. Reich III, bachelor of science with distinction, meteorology-climatology, son of Joseph P. II and Violeta Oquendo Reich of Warner Robins, Ga.


Back to menu

For questions regarding these releases, contact:
tsimons1@unl.edu
(402) 472-8514, Fax: (402) 472-7825