Folsom and Graduate Studies Award Recipients


The Office of Graduate Studies congratulates recipients of the annual Folsom Distinguished Dissertation and Thesis awards, the Graduate Teaching and Research awards, and the Excellence in Graduate Education awards.

Nominations are collected annually. For more information contact Caroline Knuth.


Lowe R. & Mavis M. Folsom Distinguished Doctoral Dissertation Award

Funded by the Folsom family through the University of Nebraska Foundation, this award recognizes and rewards distinguished scholarship and research at the doctoral level. Nominated dissertations represent original work making an extraordinarily significant contribution to the discipline.

  • Sangster, Jodi 2017 - Civil Engineering

    "The Influence Of Sediment Characteristics On The Fate Of Steroidogenic Compounds In Aquatic Systems And The Effects On Progesterone Bioavailability In A Target Organism"

    • Supervised by Shannon Bartelt-Hunt

    • From Council Bluffs, Iowa

  • Michael Chao 2016 - Animal Science

    "Impact of Wet Distillers Grains Plus Solubles and Antioxidants on a Basic Mechanism of Beef Tenderization"

    • Supervised by Chris Calkins

    • From San Marino, California

  • Sarah Fawn Montgomery 2016 - English

    "We're All Mad Here: An American Pharma-memoir"

    • Supervised by Joy Castro

    • From San Miguel, California

  • Joan Dreiling 2015 - Physics and Astronomy

    "Asymmetric Interactions between Spin-Polarized Electrons and Chiral Molecules"

    • Supervised by Timothy Gay

    • From Ellis, Kansas

  • Nima Najafi Kianfar 2015 - English

    "Motivations for Yesterday"

    • Supervised by Grace Bauer

    • From Santa Monica, California

  • Philipp Kühne 2015 - Electrical Engineering

    "The Optical Hall Effect in Three- and Two-dimensional Materials"

    • Supervised by Mathias Schubert

    • From Kulmbach, Germany

  • Jared Leighton 2014 - History

    "Freedom Indivisible: Gays and Lesbians in the African American Civil Rights Movement"

    • Supervised by Patrick Jones

    • From Watertown, South Dakota

  • Juan Colón 2013 - Electrical Engineering

    "The Role of Rare Earth Dopants in Semiconducting Host System for Spin Electronic Devices"

    • Supervised by Jerry Hudgins and Peter Dowben

    • From San Lorenzo, Puerto Rico

  • Christopher Goodrich 2013 - Mathematics

    "An Analysis of Nonlocal Boundary Value Problems of Fractional and Integer Order"

    • Supervised by Allan Peterson

    • From Omaha, Nebraska

  • Maureen Todd 2012 - Child, Youth and Family Studies

    "The Process of Becoming a Strong GLBT Family: A Grounded Theory"

    • Supervised by Yan Ruth Xia and John DeFrain

    • From Rawlins, Wyoming

  • Nan Shao 2011 - Chemistry

    "Computational Studies of Clusters"

    • Supervised by Xiao Cheng Zeng

    • From Hefei, Anhui, China

  • Kurt Knecht 2010 - Music

    "Missa Prolationem"

    • Supervised by Tyler White

    • From Tampa, Florida

  • David Miller 2009 - Biomedical Engineering

    "An Intelligent Modular Tool for Minimally Invasive Surgery"

    • Supervised by Carl A. Nelson

    • From Bellevue, Nebraska

  • Thomas Miller 2008 - Biological Sciences

    "Interactions between Cacti and Cactus-Feeding Insects: Causes and Consequences of Variation"

    • Supervised by Svata Louda

    • From Staten Island, New York

  • Christine Stewart-Nunez 2008 - English

    "Syllables Rising"

    • Supervised by Hilda Raz and Barbara DiBernard

    • From Des Moines, Iowa

  • Lu Yuan 2007 - Physics and Astronomy

    • Supervised by Sy-Hwang Liou

  • Dawna Lewis 2006 - Communication Disorders

    • Andrew Nelson 2005 - Chemistry

      • Anthony Caruso 2005 - Physics and Astronomy

        • Horatiu Olteanu 2004 - Biochemistry


          Lowe R. & Mavis M. Folsom Distinguished Masters Thesis Award

          Funded by the Folsom family through the University of Nebraska Foundation, this award recognizes and rewards distinguished scholarship and research at the master's level.

          • Boyd, Delane 2017 - Music

            "Uncanny Conversations: Depictions of the Supernatural in Dialogue Lieder of the Nineteenth Century"

            • Supervised by Pamela Starr

            • From Las Vegas, Nevada

          • Chase Aunspach 2016 - Communication Studies

            "From the Gay Bar to the Search Bar: Promiscuity, Identity, and Queer Mobility on Grindr"

            • Supervised by Carly Woods

            • From Granger, Iowa

          • Susana Geliga-Grazales 2015 - History

            "Ella Deloria: A Dakota Woman’s Journey Between an Old World and a New"

            • Supervised by Margaret Jacobs

            • From Rapid City, South Dakota

          • Eric Skov 2014 - Anthropology

            "Experimentation in Sling Weaponry: Effectiveness of and Archaeological Implications for a World-Wide Primitive Technology"

            • Supervised by LuAnn Wandsnider

            • From Olathe, Kansas

          • Amy Colgrove 2013 - Child, Youth and Family Studies

            "Approaches to Teaching Young Children Science Concepts and Vocabulary, and Scientific Problem-Solving Skills and Role of Classroom Environment"

            • Supervised by Soo-Young Hong and Helen Raikes

            • From Naperville, Illinois

          • Kaci Nash 2013 - History

            "On Our Way to the Sunny South, Land of Chivalry: Northern Imperial Attitudes in the Civil War South"

            • Supervised by William Thomas

            • From Omaha, Nebraska

          • Elizabeth Straley 2013 - Sociology

            "Abortion and Distress: The Role of State-Level Restrictive Laws Regarding Reproduction"

            • Supervised by Julia McQuillan

            • From Omaha, Nebraska

          • Tyler Wortman 2013 - Mechanical Engineering

            "Design, Analysis, and Testing of In Vivo Surgical Robots"

            • Supervised by Shane Farritor

            • From Grand Island, Nebraska

          • Aprille Phillips 2012 - Teaching, Learning, and Teacher Education

            "Transnationalism and the Dominican Republic: The Effect on Student Identity and Achievement"

            • Supervised by Edmund Hamann

            • From Hastings, Nebraska

          • Natalie Koziol 2011 - Educational Psychology

            "Evaluating Measurement Invariance with Censored Ordinal Data: A Monte Carlo Comparison of Alternative Model Estimators and Scales of Measurement"

            • Supervised by James Bovaird

            • From Lincoln, Nebraska

          • Carina McCormick 2010 - Educational Psychology

            "The Potential for Interrater Reliability Inflation with Tertium Quid Rater Adjudication: A Simulation"

            • Supervised by Kurt Geisinger

            • From Omaha, Nebraska

          • Curtis Wray 2009 - Chemistry

            "Rational Design of Porphyrin Paddlewheel Frameworks"

            • Supervised by Wonyoung Choe

            • From Scotia, Nebraska

          • Jennifer Huebner 2008 - Food Science and Technology

            "Functional Activity and Stability of Commercial Prebiotics"

            • Supervised by Robert Hutkins

            • From North Platte, Nebraska

          • Adriana Trejo Sanchez 2007 - Industrial and Management Systems Engineering

            • Supervised by Susan Hallbeck

          • Anagh Lal 2006 - Computer Science

            • Bradley Creamer 2005 - Animal Science

              • Ala' Qadi 2004 - Computer Science


                Dean's Award for Excellence in Graduate Education

                The Dean's Award for Excellence in Graduate Education Award honors faculty members whose dedication to graduate students and commitment to excellence in graduate mentoring have made a significant contribution to graduate education at the University of Nebraska-Lincoln.

                • Van Den Broeke, Matthew 2017 - Earth & Atmospheric Sciences

                  • Assistant Professor

                • Bauer, Grace 2017 - English

                  • Professor

                • Simpson, Melanie 2017 - Biochemistry

                  • Professor

                • Maureen Honey 2016 - English

                  • Professor

                • Debra Hope 2016 - Psychology

                  • Professor

                • Emily Kazyak 2016 - Sociology

                  • Assistant Professor

                • Lilyan Fulginiti 2015 - Agricultural Economics

                  • Professor

                • Scott Seavey 2015 - Accountancy

                  • Assistant Professor

                • Jonis Agee 2014 - English

                    • Professor
                  • Sarah Gervais 2014 - Psychology

                      • Associate Professor
                    • Kimberly Tyler 2013 - Sociology

                        • Professor
                      • Yan (Ruth) Xia 2013 - Child, Youth and Family Studies

                          • Associate Professor
                        • Patrice McMahon 2012 - Political Science

                            • Associate Professor
                          • Xiao Cheng Zeng 2012 - Chemistry; Physics and Astronomy

                              • Professor
                            • Shannon Bartelt-Hunt 2011 - Civil Engineering

                                • Associate Professor
                              • Carolyn Pope Edwards 2011 - Psychology

                                  • Professor
                                • Timothy Carr 2010 - Nutrition and Health Sciences

                                    • Professor
                                  • Wonyoung Choe 2010 - Chemistry

                                      • Assistant Professor
                                    • Rick Bevins 2009 - Psychology

                                        • Professor
                                      • Sebastian Elbaum 2009 - Computer Science and Engineering

                                          • Professor
                                        • Azzeddine Azzam 2008 - Agricultural Economics

                                            • Professor
                                          • Jordin Soliz 2008 - Communication Studies

                                              • Associate Professor
                                            • Mark Wilson 2008 - Biochemistry

                                                • Associate Professor
                                              • Stephen Mason 2007 - Agronomy and Horticulture

                                                  • Professor
                                                • James Gentry 2007 - Marketing

                                                    • Professor
                                                  • Lily Wang 2006 - Architectural Engineering

                                                    • Peter Dowben 2006 - Physics

                                                      • Sang Lee 2006 - Management

                                                        • David Hage 2005 - Chemistry

                                                          • David DiLillo 2005 - Psychology

                                                            • Jay Barbuto 2004 - AgLEC

                                                              • David Hansen 2004 - Psychology

                                                                • Terry Klopfenstein 2003 - Agronomy

                                                                  • John Hibbing 2002 - Political Science

                                                                    • Roger Wiegand 2001 - Mathematics

                                                                      • Fred Luthans 2000 - Management

                                                                        • Sharron Harris 1999 - English

                                                                          • Leon Higley 1998 - Entomology


                                                                            Outstanding Graduate Research and Creative Activities Award

                                                                            This award recognizes the excellent quality of research carried out by graduate students and is given based on the student's on-going outstanding contribution to research, future promise as a researcher, and on the originality, imagination, and significance of their research or creative activity. (Prior to 2017 this was the Outstanding Graduate Research Assistant Award.)

                                                                            • Flanigan, Abe 2017 - Educational Psychology

                                                                              • Supervised by Kenneth Kiewra

                                                                              • From Storm Lake, Iowa

                                                                            • Kidwell, Katie 2017 - Psychology

                                                                              • Supervised by Timothy Nelson

                                                                              • From Powhatan, Virginia

                                                                            • Young, Rana 2017 - Art

                                                                              • Supervised by Dana Fritz

                                                                              • From Saint Louis, Missouri

                                                                            • Lei Li 2016 - Chemistry

                                                                              • Supervised by Xiao Cheng Zeng

                                                                              • From Yiyang City, Hunan Province, China

                                                                            • Yuchuan Shao 2015 - Mechanical Engineering

                                                                              • Supervised by Jinsong Huang

                                                                              • From Huangshan, China

                                                                            • Yue Zhao 2014 - Electrical Engineering

                                                                              • Supervised by Wei Qiao

                                                                              • From Xiangyang, Hubei, China

                                                                            • Jill Allen 2013 - Psychology

                                                                              • Supervised by Sarah Gervais

                                                                              • From Dysart, Iowa

                                                                            • Haidong Lu 2013 - Physics and Astronomy

                                                                              • Supervised by Alexei Grouverman

                                                                              • From Haining, Zhejiang, China

                                                                            • Inés Martinez 2012 - Food Science and Technology

                                                                              • Supervised by Jens Walter

                                                                              • From Montevideo, Uruguay

                                                                            • Rhitankar Pal 2012 - Chemistry

                                                                              • Supervised by Xiao Cheng Zeng

                                                                              • From Calcutta, India

                                                                            • Samuel Saunders 2010 - Civil Engineering

                                                                              • Supervised by Shannon Bartelt-Hunt

                                                                              • From Richmond, Virginia

                                                                            • Katie Walsh 2010 - Psychology

                                                                              • Supervised by David DiLillo

                                                                              • From Benton, Maine

                                                                            • Anton Turanov 2009 - Biochemistry

                                                                              • Supervised by Vadim Gladyshev

                                                                              • From Pushchino, Russia

                                                                            • Jamie Wilkinson 2009 - Psychology

                                                                              • Supervised by Rick Bevins

                                                                              • From Grand Island, Nebraska

                                                                            • Tina Koeppe 2008 - Textiles, Clothing, and Design

                                                                              • Supervised by Barbara Trout

                                                                              • From Lincoln, Nebraska

                                                                            • Camile Semighini 2007 - Biological Sciences (Plant Pathology)

                                                                              • Satya Bulusu 2007 - Chemistry

                                                                                • Deepak Mishra 2006 - Natural Resource Sciences

                                                                                  • Mark Rentschler 2006 - Biomedical Engineering

                                                                                    • Risto Moisio 2005 - Business (Marketing)

                                                                                      • Aruna Ambagala 2004 - Veterinary and Biomedical Sciences

                                                                                        • Jaeil Bai 2004 - Physics and Astronomy


                                                                                          Outstanding Graduate Teaching Assistant Award

                                                                                          The Office of Graduate Studies recognizes the valuable role that graduate teaching assistants play in enhancing undergraduate learning at the University of Nebraska-Lincoln. The Outstanding Graduate Teaching Assistant Award honors graduate teaching assistants who have demonstrated special effectiveness in teaching undergraduates in a variety of settings.

                                                                                          • Anderson, Raeda 2017 - Anderson, Raeda

                                                                                            • Supervised by Juila McQuillan

                                                                                            • From Hampton, Georgia

                                                                                          • Barber, Kaylee 2017 - Modern Languages & Literatures

                                                                                            • Supervised by Patricia Simpson

                                                                                            • From Gretna, Nebraska

                                                                                          • Dane Bowder 2016 - Biological Sciences

                                                                                            • Supervised by Shi-Hua Xiang

                                                                                            • From Lincoln, Nebraska

                                                                                          • Robert Lipscomb III 2015 - English

                                                                                            • Supervised by Roland Végsö

                                                                                            • From Arlington, Texas

                                                                                          • L.J. McElravy 2014 - Human Sciences (Leadership Studies)

                                                                                            • Supervised by Gina Matkin

                                                                                            • From Omaha, Nebraska

                                                                                          • Bobbi Jo Olson 2013 - English

                                                                                            • Supervised by Frances Condon

                                                                                            • From Madison, South Dakota

                                                                                          • Ted Paterson 2013 - Management

                                                                                            • Supervised by Peter Harms

                                                                                            • From Gardnerville, Nevada

                                                                                          • Susan Martens 2012 - English

                                                                                            • Supervised by Robert Brooke

                                                                                            • From Fremont, Nebraska

                                                                                          • Tiffany Wang 2012 - Communication Studies

                                                                                            • Supervised by William Seiler

                                                                                            • From Arlington, Texas

                                                                                          • Courtney Gibbons 2011 - Mathematics

                                                                                            • Supervised by Roger Wiegand

                                                                                            • From Woodbridge, Connecticut

                                                                                          • Sarah Steimel 2011 - Communication Studies

                                                                                            • Supervised by Kathleen Krone

                                                                                            • From Arlington, Texas

                                                                                          • Adam Thompson 2011 - Philosophy

                                                                                            • Supervised by Mark van Roojen

                                                                                            • From Indianapolis, Indiana

                                                                                          • Saadia Bihmidine 2010 - Natural Resource Sciences

                                                                                            • Supervised by Tala Awada

                                                                                            • From Tafraout, Morocco

                                                                                          • Julie Iromuanya 2010 - English

                                                                                            • Supervised by Jonis Agee

                                                                                            • From Lincoln, Nebraska

                                                                                          • Tamy Burnett 2009 - English

                                                                                            • Supervised by Kwakiutl Dreher, Susan Wortmann, Joy Ritchie, and Margaret Jacobs

                                                                                            • From Columbus, Nebraska

                                                                                          • Jennifer Green 2009 - Statistics

                                                                                            • Supervised by Erin Blankenship

                                                                                            • From Creighton, Nebraska

                                                                                          • Neal Bryan 2008 - Agronomy

                                                                                            • Supervised by Walter Schacht and Tala Awada

                                                                                            • From Tooele, Utah

                                                                                          • Martha Gregg 2008 - Mathematics

                                                                                            • Supervised by David Pitts

                                                                                            • From Baltimore, Maryland

                                                                                          • Ezra Zeitler 2008 - Geography

                                                                                            • Supervised by David Wishart

                                                                                            • From Rosiere, Wisconsin

                                                                                          • Elizabeth Ribarsky 2007 - Communication Studies

                                                                                            • Yelena Kosheleva 2006 - Psychology

                                                                                              • Catalina Avina 2005 - Modern Languages and Literature

                                                                                                • Bradrick Cripe 2004 - Business (Accounting)

                                                                                                  • Timothy Elston 2004 - History