Folsom and Graduate Studies Award Recipients

The Office of Graduate Studies congratulates recipients of the annual Folsom Distinguished Dissertation and Thesis awards, the Graduate Teaching and Research awards, and the Excellence in Graduate Education awards.

Nominate

Nominations are collected annually. For more information contact Caroline Knuth.

Past Years

Lowe R. & Mavis M. Folsom Distinguished Doctoral Dissertation Award

Funded by the Folsom family through the University of Nebraska Foundation, this award recognizes and rewards distinguished scholarship and research at the doctoral level. Nominated dissertations represent original work making an extraordinarily significant contribution to the discipline.

Year Recipient Name Department
2017 Sangster, Jodi Civil Engineering
2016 Michael Chao Animal Science
2016 Sarah Fawn Montgomery English
2015 Joan Dreiling Physics and Astronomy
2015 Nima Najafi Kianfar English
2015 Philipp Kühne Electrical Engineering
2014 Jared Leighton History
2013 Juan Colón Electrical Engineering
2013 Christopher Goodrich Mathematics
2012 Maureen Todd Child, Youth and Family Studies
2011 Nan Shao Chemistry
2010 Kurt Knecht Music
2009 David Miller Biomedical Engineering
2008 Thomas Miller Biological Sciences
2008 Christine Stewart-Nunez English
2007 Lu Yuan Physics and Astronomy
2006 Dawna Lewis Communication Disorders
2005 Andrew Nelson Chemistry
2005 Anthony Caruso Physics and Astronomy
2004 Horatiu Olteanu Biochemistry

Lowe R. & Mavis M. Folsom Distinguished Masters Thesis Award

Funded by the Folsom family through the University of Nebraska Foundation, this award recognizes and rewards distinguished scholarship and research at the master's level.

Year Recipient Name Department
2017 Boyd, Delane Music
2016 Chase Aunspach Communication Studies
2015 Susana Geliga-Grazales History
2014 Eric Skov Anthropology
2013 Amy Colgrove Child, Youth and Family Studies
2013 Kaci Nash History
2013 Elizabeth Straley Sociology
2013 Tyler Wortman Mechanical Engineering
2012 Aprille Phillips Teaching, Learning, and Teacher Education
2011 Natalie Koziol Educational Psychology
2010 Carina McCormick Educational Psychology
2009 Curtis Wray Chemistry
2008 Jennifer Huebner Food Science and Technology
2007 Adriana Trejo Sanchez Industrial and Management Systems Engineering
2006 Anagh Lal Computer Science
2005 Bradley Creamer Animal Science
2004 Ala' Qadi Computer Science

Dean's Award for Excellence in Graduate Education

The Dean's Award for Excellence in Graduate Education Award honors faculty members whose dedication to graduate students and commitment to excellence in graduate mentoring have made a significant contribution to graduate education at the University of Nebraska-Lincoln.

Year Recipient Name Department
2017 Van Den Broeke, Matthew Earth & Atmospheric Sciences
2017 Bauer, Grace English
2017 Simpson, Melanie Biochemistry
2016 Maureen Honey English
2016 Debra Hope Psychology
2016 Emily Kazyak Sociology
2015 Lilyan Fulginiti Agricultural Economics
2015 Scott Seavey Accountancy
2014 Jonis Agee English
2014 Sarah Gervais Psychology
2013 Kimberly Tyler Sociology
2013 Yan (Ruth) Xia Child, Youth and Family Studies
2012 Patrice McMahon Political Science
2012 Xiao Cheng Zeng Chemistry; Physics and Astronomy
2011 Shannon Bartelt-Hunt Civil Engineering
2011 Carolyn Pope Edwards Psychology
2010 Timothy Carr Nutrition and Health Sciences
2010 Wonyoung Choe Chemistry
2009 Rick Bevins Psychology
2009 Sebastian Elbaum Computer Science and Engineering
2008 Azzeddine Azzam Agricultural Economics
2008 Jordin Soliz Communication Studies
2008 Mark Wilson Biochemistry
2007 Stephen Mason Agronomy and Horticulture
2007 James Gentry Marketing
2006 Lily Wang Architectural Engineering
2006 Peter Dowben Physics
2006 Sang Lee Management
2005 David Hage Chemistry
2005 David DiLillo Psychology
2004 Jay Barbuto AgLEC
2004 David Hansen Psychology
2003 Terry Klopfenstein Agronomy
2002 John Hibbing Political Science
2001 Roger Wiegand Mathematics
2000 Fred Luthans Management
1999 Sharron Harris English
1998 Leon Higley Entomology

Outstanding Graduate Research and Creative Activities Award

This award recognizes the excellent quality of research carried out by graduate students and is given based on the student's on-going outstanding contribution to research, future promise as a researcher, and on the originality, imagination, and significance of their research or creative activity. (Prior to 2017 this was the Outstanding Graduate Research Assistant Award.)

Year Recipient Name Department
2017 Flanigan, Abe Educational Psychology
2017 Kidwell, Katie Psychology
2017 Young, Rana Art
2016 Lei Li Chemistry
2015 Yuchuan Shao Mechanical Engineering
2014 Yue Zhao Electrical Engineering
2013 Jill Allen Psychology
2013 Haidong Lu Physics and Astronomy
2012 Inés Martinez Food Science and Technology
2012 Rhitankar Pal Chemistry
2010 Samuel Saunders Civil Engineering
2010 Katie Walsh Psychology
2009 Anton Turanov Biochemistry
2009 Jamie Wilkinson Psychology
2008 Tina Koeppe Textiles, Clothing, and Design
2007 Camile Semighini Biological Sciences (Plant Pathology)
2007 Satya Bulusu Chemistry
2006 Deepak Mishra Natural Resource Sciences
2006 Mark Rentschler Biomedical Engineering
2005 Risto Moisio Business (Marketing)
2004 Aruna Ambagala Veterinary and Biomedical Sciences
2004 Jaeil Bai Physics and Astronomy

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award

The Office of Graduate Studies recognizes the valuable role that graduate teaching assistants play in enhancing undergraduate learning at the University of Nebraska-Lincoln. The Outstanding Graduate Teaching Assistant Award honors graduate teaching assistants who have demonstrated special effectiveness in teaching undergraduates in a variety of settings.

Year Recipient Name Department
2017 Anderson, Raeda Anderson, Raeda
2017 Barber, Kaylee Modern Languages & Literatures
2016 Dane Bowder Biological Sciences
2015 Robert Lipscomb III English
2014 L.J. McElravy Human Sciences (Leadership Studies)
2013 Bobbi Jo Olson English
2013 Ted Paterson Management
2012 Susan Martens English
2012 Tiffany Wang Communication Studies
2011 Courtney Gibbons Mathematics
2011 Sarah Steimel Communication Studies
2011 Adam Thompson Philosophy
2010 Saadia Bihmidine Natural Resource Sciences
2010 Julie Iromuanya English
2009 Tamy Burnett English
2009 Jennifer Green Statistics
2008 Neal Bryan Agronomy
2008 Martha Gregg Mathematics
2008 Ezra Zeitler Geography
2007 Elizabeth Ribarsky Communication Studies
2006 Yelena Kosheleva Psychology
2005 Catalina Avina Modern Languages and Literature
2004 Bradrick Cripe Business (Accounting)
2004 Timothy Elston History