Committees, Officers and Liaisons

* = elected position

Chair's Advisory Committee

  • Marco Abel, committee chair (Professor and Department Chair)
  • Steve Buhler (Professor and Vice Chair)
  • *Guy Reynolds (Professor - 2018)
  • *Robert Brooke (Professor - 2018)
  • *Amanda Gailey (Associate Professor – 2018)
  • *Adrian Wisnicki (Assistant Professor – 2016)
  • Jennine Capó Crucet (Assistant Professor -- Chair’s appointee – 2016)
  • *Beverley Rilett (Professor of Practice and Lecturer Representative - 2017)
  • *Katie McWain (Graduate Student Representative – 2016)

Personnel Subcommittee

Tenure and tenure-track members of the Chair's Advisory Committee

Department Conciliator

*Stephen Ramsay (Assistant Professor - 2017)

Election/Conciliation Chair

*Maureen Honey (Professor)

Graduate Committee

  • Julia Schleck, committee chair (Associate Professor – 2018)
  • Melissa Homestead (Professor – 2018)
  • Kwakiutl Dreher (Associate Professor -2017)
  • Tim Schaffert (Associate Professor – 2018)
  • Stacey Waite (Assistant Professor – 2018)
  • Maria Nazos (Graduate Student Member – 2016)

Appeals Committee

  • *Fran Kaye, committee chair (Professor – 2017)
  • *Greg Rutledge (Associate Professor – 2018)
  • *Roland Végsö (Associate Professor – 2018)
  • *Anne Nagel (EGSA Representative – 2016)
  • TBA (Undergraduate Representative – 2016)

Undergraduate Committee

  • Tom Lynch, committee chair (Professor)
  • *Matt Jockers (Associate Professor – 2016; by chair’s appointment to replace June Griffin)
  • *Grace Bauer (Professor - 2017)
  • Laura White (Professor - 2018)
  • *Rachel Azima (Assistant Professor of Practice - 2018)
  • Brie Owen (Lecturer - 2016)
  • Kelly Payne, Chief Advisor (Lecturer; ex officio)
  • Michael Page, Department Scheduler (Lecturer; ex officio)
  • Belinda Acosta (Graduate Student Member - 2016)

EGSA Executive Committee

  • Julia Schleck, Faculty Advisor
  • Anne Nagel, President
  • Daniel Clausen, Vice President
  • Rebecca Macijeski, Treasurer
  • Katie McWain, General Board Member
  • Maria Nazos, Graduate Committee Representative
  • Shawn Rubenfeld, First-Year Graduate Student Representative
  • Stevie Seibert-Desjarlais, Event Co-Chair
  • Brita Thielen, MA Program Representative and Event Co-Chair
  • Nick White, General Board Member

Officers

  • Chair: Marco Abel (Professor)
  • Vice Chair: Steve Buhler (Professor)
  • Graduate Chair: Julia Schleck (Associate Professor)
  • Undergraduate Program Chair: Tom Lynch (Professor)
  • Undergraduate Chief Advisor: Kelly Payne (Lecturer)
  • Director of Composition Program: Shari Stenberg (Professor); Interim Director for spring 2016: Deborah Minter (Associate Professor)
  • Associate Coordinators of Composition: Rebecca Macijeski and Marcus Meade (Ph.D. students)
  • Director of Writing Center: Rachel Azima (Assistant Professor of Practice)
  • Associate Coordinator of Writing Center: Nicole Green (Ph.D. student)
  • Coordinator of Film Studies: Wheeler Winston Dixon (Professor)
  • Coordinator of Creative Writing: Kwame Dawes (Professor)
  • Coordinator of Literature: Guy Reynolds (Professor) | Interim coordinator for spring 2016: Melissa Homestead (Professor)
  • Placement Advisors: Pete Capuano (Assistant Professor) and Raechel Wendler Shah (Assistant Professor)
  • Contests Committee Chair: Michael Page (Lecturer)
  • Glenna Luschei Editor-in-Chief of Prairie Schooner: Kwame Dawes (Professor)

Liaisons

  • Center for Digital Research in the Humanities: Ken Price & Kay Walter
  • Institute for Ethnic Studies: Joy Castro
  • Women’s Studies Program: Shari Stenberg
  • Medieval Renaissance Studies Program: Carole Levin
  • Judaic Studies Program: Jean Cahan
  • UNL Faculty Senate: Pascha Stevenson (-2016), Julia Schleck (-2017), and Gwendolyn Audrey Foster (-2018)
  • Library: Stephen Behrendt