Awards & Honors

Awards and Honors

Photo credit: University Communications

Department Awards Convocation

Each spring, the Department of English hosts an Awards Convocation to honor the achievements of its faculty, staff, and students. Convocation is held in late April in Andrews Hall's Bailey Library (Andrews Hall 229).

Faculty Awards for Research and Creative Activity

University of Nebraska Award for Outstanding Research and Creative Activity

The Outstanding Research and Creative Activity Award (ORCA) honors members of the University of Nebraska faculty who have conducted outstanding research or creative activity of national and/or international significance.

Kenneth M. Price (2013)
Jonis Agee (2010)
Wheeler Winston Dixon (2006)
Susan J. Rosowski (2004)
Hilda Raz (2002)
Moira Ferguson (1995)
Oyekan Owomoyela (1994)
Stephen Behrendt (1992)
Louis Crompton (1986)
Paul A. Olson (1984)
Bernice Slote (1978)

Faculty Service Awards

Louise Pound-George Howard Distinguished Career Award

This award was approved by the Faculty Senate in 1989 to recognize an individual whose career at the University of Nebraska-Lincoln has made an exceptional contribution to the university community through teaching, research, administrative service, or a combination of those activities. 

Fran Kaye (2016)
Barbara DiBernard (2011)
James McShane (2004)
Paul A. Olson (1999)
Fred Link (1995)

James V. Griesen Exemplary Service to Students Award

This award recognizes individuals who go beyond the performance of their assigned work, devoting extra time and effort in serving the needs of students. The award acknowledges extraordinary and sustained performance on behalf of students.

Kelly Payne (2017)
Robert Bergstrom (1998)

Distinguished Educational Service Award

One of the highest honors that UNL bestows upon a faculty member, this award recognizes faculty for educational service in areas other than residential instruction. To be eligible, a faculty member must devote at least 25 percent of his or her time to what is considered an extension of educational service.

Leslie T. Whipp (1985)

Dr. Charles Riedesel Outstanding Academic Advising Award

The Dr. Charles Riedesel Outstanding Academic Advising Award recognizes an exceptional faculty or staff member who directly delivers advising services to undergraduates. Examples of outstanding advising include going beyond basic job duties and responsibilities, providing support, empowerment, coaching, counseling, and guidance to enable students to succeed academically and in life. 

Kelly Payne (2016)

University of Nebraska Foundation Builder’s Award for Outstanding Academic Advising

This award is presented to individuals who interact with students through successful academic advising and assist students to arrive at academic paths that will lead to satisfying careers. Established in 1987, the award acknowledges faculty members who have demonstrated outstanding academic advising ability, and who by their service to the university, have made a considerable contribution to the educational enrichment of its students. 

Donald L. Gregory (1987)

James A. Lake Academic Freedom Award

This award was established in 1980 to honor an individual who “helps preserve the most basic freedom of all, the freedom to seek and communicate truth.”

George Wolf (2002)
Robert Haller (2001)
Linda Ray Pratt (1994)
Ned Hedges (1992)
Paul A. Olson (1987)
James McShane (1983) 

Outstanding Contributions to the Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Community

The awards recognize efforts to create an inclusive, respectful and safe climate for members of the gay, lesbian, bisexual and transgender community.

Stacey Waite (2017)
Joy Ritchie (2005)
Department of English (2004)
Louis Crompton (2003)
George E. Wolf (2003)
Barbara DiBernard (2002)

Outstanding Contributions to the Status of Women

The award recognizes outstanding faculty, staff and student efforts to create a climate that encourages women to succeed at the University of Nebraska-Lincoln and demonstrates a sustained and tangible impact on the campus community.

Barbara DiBernard (1995)

2017-2018 Awards

2017-2018 Fulbright U.S. Scholar Grant

Amelia Montes

National Endowment for the Humanities Grants

Julia Schleck
Summer Institute for college and university professors, “Beyond East and West: Exchanges and Encounters in the Early Modern World, 1400-1800”

National Endowment for the Arts Individual Creative Writing Fellowships

Hope Wabuke
For her book The Body Family

NEH Summer Stipends

Melissa Homestead
For her book The Creative Partnership of Willa Cather and Edith Lewis

18th Annual International Latino Book AwardsBest Latino/a-themed Fiction Book Winner

Jennine Capó Crucet
For her book Make Your Home Among Strangers (MacMillan, 2015)

2017 Independent Publisher Book Award

Kwame Dawes
For editing the essay collection When the Rewards Can Be So Great: Essays on Writing and the Writing Life (Pacific University Press, 2016)

Digital Humanities Awards First Runner-UpBest DH Data Visualization

Adrian Wisnicki
For Livingstone’s 1870 Field Diary: A Multispectral Critical Edition

Teaching Academy Fellowships

Debbie Minter

Susan Rosowski Associate Professorships

Timothy Schaffert

Annis Chaikin Sorenson Award for Distinguished Teaching in the Humanities

Julia Schleck

James V. Griesen 2017 Chancellor's Award for Exemplary Service to Students

Kelly Payne

2017 Robert L. Hough Distinguished Teaching Award for Lecturers

Pascha Sotolongo Stevenson

2017 Dean's Award for Excellence in Graduate Education

Grace Bauer

College Award for Distinguished Teaching

Kelly Stage

Tenure and PromotionsPromoted to Associate Professor with Tenure

Kelly Stage
Stacey Waite
Adrian Wisnicki

2017 Parents' Recognition Awards

Stephen Behrendt
Stephen Buhler
Jennine Capó Crucet
Gabrielle Owen
Beverley Rilett
Gregory Rutledge
Kelly Stage
Shari Stenberg
Jack Vespa

Graduate Student Achievements

Robinson Award

Ivan Young
"Barbaric Sex: The Problem of Rape, Cannibalism and Sodomy in Shakespeare's Work."

Van Sickle Awards

Maria Nazos
Raul Palma

Dean's Fellowship

Daniel Clausen

Maude Hammond Fling Fellowship

Erin Bertram

University Libraries' 2017 Digital Scholarship Incubator Fellowship

Erin Bertram
Linda Garcia Merchant

Medieval and Renaissance Studies Dissertation Award

Eder Jaramillo

Ithaca College Diversity Scholar Fellowship

Raul Palma

Margery Davis Boyden Wilderness Writing Residency

Ryler Dustin

Fulbright English Teaching Assistantship to Bahrain

Layla Younis

Digital Humanities at Oxford University 2017 Bursary

Lydia Presley

2017-2018 Othmer Recruitment Fellowships

Alexandria Deluise
Claire Jimenez

2017-2018 Card Recruitment Fellowships

Alexandria Deluise
Mark Housten
Ilana Masad

2017-2018 Chancellors Recruitment Fellowships

David Henson
Alexander Ramirez

2017 Parents' Recognition Awards

Adrienne Christian
Gabriel Houck
Kirby Little
Ivan Young

2016-2017 EGSA Awards

Presented annually to English faculty and graduate students by the English Student Graduate Association

Excellence in Teaching Award (M.A.)

Dillon Rockrohr

Excellence in Teaching Award (Ph.D.)

Erin Bertram

Outstanding Service Award

Nicole Green

Star Professor Award

Amelia Montes

Undergraduate Student Achievements

Phi Beta Kappa Inductees

Lane Chasek
Spencer Creal
Matthew Strasburger
Jessica Vazquez

Chancellor's Scholars

Erin Marie Marra

UCARE Research Awards

Austin Buchanan
Faculty sponsor: Timothy Schaffert

Bailea Kerr
Faculty sponsor: Beverley Rilett

Dana Livingston
Faculty sponsor: Adrian Wisnicki

Ruobing Zhao
Faculty sponsor: Rachel Azima

Jade Zuehlke
Faculty sponsor: Beverley Rilett

Announcing the 2016-2017 Literary Contest Award Winners

Graduate Literary Awards

Vreeland Award for Poetry

Katie Henson

Vreeland Award for Fiction

Jordan Farmer

Sandoz/Prairie Schooner Awards for Fiction

First Place: David Henson
Second Place: Keene Short
Third Place: Maureen Daniels

Gaffney/Academy of American Poets Awards for Poetry

First Place: Angel Garcia
Second Place: Rebecca Macijeski
Third Place: Ivan Young

Susan Atefat Peckham Fellowship

Maria Nazos 

Undergraduate Literary Awards

Vreeland Award for Poetry

Tina Le

Vreeland Award for Fiction

Austin Buchanan

Marjorie Stover Short Story Awards

First Place: Andrea Hartman
Second Place: Lynda Clause
Third Place: Matthew Lenz

Undergraduate Poetry Awards

First Place Irby Wood Prize: Cecilia Flott
Second Place Gaffney Prize: Jessica Vasquez
Gaffney Runner Up: Christian Rush

Gaffney Scholarly Essay Award

Monica Claesson

Gaffney Personal Essay Award

Lindsey Hand

Ted Kooser Award for Outstanding First-Year Writing

Shoilee Rahman
Instructor: Lydia Presley

Laurus Awards

Prose

First Place: Faith Thomas
Second Place: Megan Ekstrom
Third Place: Olivia Miller

Poetry

First Place: Lane Chasek
Second Place (tie): Cassandra Kernick and Lindsey Hand
Third Place: Lindsey Hand

Art

First Place: Keith Buswell
Second Place: Connor Rodenbaugh